Ohlasy krajského sletu v Přerově

Sokol Přerov - Ohlasy krajského sletu v Přerově

V sobotu 16. června 2018 odpoledne odvedlo 1700 cvičenců, cvičitelů skladeb a organizátorů Krajského sletu v Přerově úspěšně výsledek své roční přípravy. Sletu se aktivně zúčastnily všechny čtyři sokolské župy Olomouckého kraje: domácí Středomoravská - Kratochvilova, Olomoucká - Smrčkova, Prostějovská a Severomoravská. Ze sousedního Moravskoslezského kraje hostovala v Přerově i Sokolská župa Beskydská. Z ní přijelo do Přerova 128 žen, které přispěly k tomu, že skladba "Ženobraní" se v účasti stala nejpočetnější ze všech skladeb pro dospělé.

Organizovanými součástmi krajského sletu byly slavnostní zahájení na náměstí TGM, průvod cvičenců na plochu stadionu Spartaku Přerov, projevy pozvaných čestných hostů před hlavní tribunou, vztyčení státní vlajky, předvedení jedenácti skladeb a na závěr i spuštění státní vlajky. Slovem provázel bratr Jakub Navařík, vzdělavatel domácí župy. Časté potlesky během předváděných skladeb dokládaly, že všechna vystoupení diváci ohodnotili jako úspěšná. I samotní činovníci krajského sletu nabyli příjemného pocitu z vydařené akce. Domácí župní náčelník br. Zbyněk Harašta k tomu poznamenal: "Soudě podle ohlasů cvičenců, byli všichni spokojení. A to nejen s průvodem a vystoupením, ale i s organizací celého dne, který cvičenci strávili secvičením na odpolední vystoupení. Příprava sletu byla náročná. Divácký úspěch předčil očekávání. Bez party lidí, kteří se tomu věnovali dlouho a intenzivně ve svém volném čase a zadarmo, by to nešlo. Za to jim patří velké poděkování."

Pět skladeb bylo věnováno dětem a žactvu, ty ostatní dospělým. Nejvíc cvičenců, 342, vystoupilo ve skladbě "Noty" pro předškolní děti. Krajská vedoucí skladby a župní náčelnice Středomoravské župy sestra Milada Havlíčková uvedla: "Skladba je efektivní, děti ji rády cvičily. Za naši župu Středomoravskou bylo 171 cvičenců a dalších 171 cvičenců bylo ze župy Olomoucké (36), Severomoravské ( 36) a Prostějovské (99). V naší župě bylo zapojeno hodně mateřských škol a tak z počtu 171 bylo z tělocvičných jednot Sokol Přerov 18 a Hranice 9. Spolupráce při zkouškách byla výborná a děti i nacvičující mají můj velký obdiv, děti vše zvládly velmi dobře. O tom svědčí i zprávy, které jsem následně dostala ze školek formou sms nebo e,mailem. Mám radost, že ta roční práce nebyla zbytečná." Zbývá podotknout, že ses. Havlíčková sama má za sebou celoživotní práci učitelky i ředitelky v mateřském školství. Vedoucí skladby pro starší žactvo "Cirkus" sestra Vlasta Krejčířová na facebooku krátce k přípravě sletu zmínila: "Jsem na všechny moc hrdá. A ráda bych poděkovala těm, kteří nejsou vidět, ale kteří na tom nejvíc zapracovali. Za všechny alespoň Zbyňkovi, Miládce, Marcele (Haraštové)..." Ses. Krejčířová skladbu nejen nacvičovala, ale i sama cvičila.

Když jsem s fotografem Vojtěchem Podušelem procházel velké množství fotografií, které během krajského sletu pořídil, řekl mi, že při fotografování mu vadily jeho vlastní slzy. Byly to slzy dojetí ze zaujatých a soustředěných tváří cvičenců ve skladbách dospělých. Mířil na ně objektivem svého aparátu a uvědomil si, že s takovým zaujetím se už dlouho nesetkal. Je to snad nejlepší souhrnné ohodnocení žen a mužů vystoupivších na krajském sletu ve skladbách pro dospělé. Zmíněné zaujetí pozoroval i při činnostech mimo cvičení, jako jsou nástupy sokolských praporů a vlajkových čet při práci se státní vlajkou. Zde pro změnu ocenil jednoho z mužů sletu bratra Vladimíra Taberyho. Nejvíce obrázků pořídil ze skladby pro dorostenky a ženy "Siluety". Ocenil efekty, které se s obručemi dají vytvořit. V této atraktivní skladbě, jak mi sdělil br. Zb. Harašta, měly zastoupení všechny na sletu účinkující župy s výjimkou domácí Středomoravské. Krajská vedoucí Lenka Otáhalová je z župy Olomoucké.

Krajský slet je za námi, mnozí z těch, kteří se v Přerově převedli, zamíří hned na začátku prázdnin do Prahy k vystoupením do Prahy, která se stanou vyvrcholením XVI. Všesokolského sletu, věnovanému mj. i oslavě stoletého výročí vzniku Československé republiky.

Jaroslav Skopal

Jakub Navařík20.06.2018